اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، چهارشنبه, 30 عقرب , 1397

مجهز ترین بیمارستان در بامیان توسط زهرا آقاخان و سرور دانش افتتاح شد

مجهزترین بیمارستان در ولایت بامیان توسط زهرا آقاخان، دختر شهزاده کریم آقاخان و سروش دانش، معاون دوم ریاست جمهوری با حضور مقام‌های عالی رتبۀ دولتی، و صدها تن از شهروندان، طی محفلی افتتاح گردید.
محمد سرور دانش ضمن قدردانی از کمک‌های بیناد توسعه‌یی آقاخان در بخش‌های مختلف، گفت که بیمارستان ولایتی بامیان یکی از معیاری‌ترین شفاخانه‌ها در سطح کشور است و ابراز امیدواری کرد که با ارایۀ خدمات معیاری توسط این مرکز، مشکلات صحی باشنده‌گان ولایت‌های مرکزی مرفوع گردند.
آقای دانش خاطر نشان ساخت که این بیمارستان در بخش‌های جراحی، نسایی- ولادی، کودکان، داخلۀ عمومی، طب دندان، صحت روانی و حالات اظطرار فعال گردیده و خدمات معیاری را به شهروندان کشور ارایه می‌کند.
معاون دوم ریاست جمهوری با توجه به اهمیت بیمارستان ولایتی بامیان و ارایۀ خدمات بهتر به تمام باشنده‌گان ولایت‌های غور، دایکندی و میدان وردگ، اعلام داشت که مناطق مرکزی و هرازه‌جات از زندان طبیعی رهایی خواهد یافت.
در همین حال زهرا آقاخان، مسؤول بیناد رفاۀ اجتماعی آقاخان، نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور معاون رییس جمهور برای افتتاح این شفاخانه وقدردانی از میزبانی مردم بامیان و مسؤولان اداره محلی آن ولایت، گفت که کار ساخت این بیمارستان در سال ۲۰۰۳ میلادی آغاز و به صورت معیاری اعمار گریده‌است.
دختر شهزاده کریم آقاخان در جریان سخنانش افزود که تعمیر ساختمان جدید بیمارستان ولایتی بامیان مطابق رازش‌های فرهنگی و محیطی بامیان ساخته شده و منظرۀ بیرونی آن نیز از یک نمای خاص فرهنگی- تاریخی برخورداراست.
زهرا آغاخان علاوه نمود که بنیاد انکشافی آقاخان در کمک به توسعه و انکشاف افغانستان، به خصوص در عرصۀ صحی متعهد است.
مسؤول بنیاد رفاۀ اجتماعی آقاخان، از سهم‌گیری کشورهای افغانستان، کانادا و فرانسه در اعمار این بیمارستان ابراز امتنان نمود.
در این محفل فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه و طاهر زهیر والی ولایت بامیان هم‌چنان نقش این بیمارستان را در آن ولایت بسیار مهم دانسته گفتند که این شفاخانه در افغانستان و منطقه یک مرکز صحی نمونه است.
وزیر صحت عامه نیز در در محفل افتتاح این مرکز صحی وعده سپرد که این شفاخانه به زودی به یک بیمارستان ساحوی مبدل خواهد شد.
گفتنی‌ست که بیمارستان ولایتی بامیان دارای ظرفیت ۱۴۱ بستر بوده و کارساخت و اعمار آن نیز به صورت یک بنای هنری طراحی شده‌است

مشاهده در منبع اصلی