اولین جستجوگر پیشرفته افغانستان ، دوشنبه, 28 جوزا , 1397

هشدار وزیر دفاع امریکا به روسیه در مورد همکاری مسکو با طالبان

وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا طالبان را دشمنان خون‌خوار خوانده هشدار می‌دهد که از هم‌کاری روسیه با این گروه جلوگیری خواهد گردید.
چیمز متیس، وزیر دفاع امریکا روز گذشته در یک سفر از پیش اعلام‌ناشده وارد پایتخت افغانستان گردید تا با مقام‌های افغان دیدار و گفت‌گو کند.
آقای متیس در یک نشست مشترک خبری با جنرال جان نیکلسون، فرمان‌دۀ نیروهای امریکایی و حمایت قاطع در افغانستان، طالبان را دشمنان وحشی خطاب کرد.
او هم‌چنان گفت که روسیه می‌خواهد به گروه طالبان مشروعیت بخشد و امریکا جلو هم‌کاری‌های نظامی مسکو به گروه طالبان را خواهد گرفت.
وزیر دفاع امریکا به خبرنگاران گفت که واشنگتن از تمام توانش کار خواهد گرفت تا از راه دپلماتیک با روسیه برخورد نماید.
به گفتۀ متیس، واردکردن جنگ‌افزار خلاف قوانین بین‌المللی است و اگر روسیه خلاف قوانین بین‌المللی حاکمیت ملی دیگر کشورها را در نظر نگیرد، امریکا مانع این امر خواهد شد.
متیز اما ضمن این‌که طالبان را دشمنان وحشی خواند، بیان داشت که مسلح‌سازی و مشروعیت‌دادن کسانی که حمله‌هایی”شبیه حمله به قول اردوی شاهین در بلخ” را انجام می‌دهند، نمی‌تواند به مسیر گفت‌گوهای صلح منتهی شود.
وزیر دفاع امریکا در حالی از هم‌کاری روسیه با گروه طالبان یک‌بار دیگر سخن می‌گوید که پیش از این مقام‌های آن کشور این مسئله را رد کردند و سفارت روسیه در کابل نیز ضمن بی‌اساس خواندن این مسئله، اعلام داشت که اگر کسی چنین ادعایی را مطرح می‌کند باید مدرک ارایه کند.
در چند هفتۀ اخیر این دومین مقام ارشد امریکایی است که به کابل سفر می‌کند و پیش از این مک ماستر، مشاور امنیت ملی امریکا نیز وارد کابل شده با مقام‌های حکومت افغانستان دیدار و گفت‌گو کرد.
وزیر دفاع امریکا این را هم گفت که سال ۲۰۱۷ برای نیروهای امنیتی افغان سال سختی خواهد بود اما نیروهای بین‌المللی در کنارشان برای مبارزه با تروریزم خواهند ایستاد.

مشاهده در منبع اصلی